Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, Mistrzostwa Świata w Katarze Bookend Krwawy rok dla elitarnych sportów

 

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, Mistrzostwa Świata w Katarze Bookend Krwawy rok dla elitarnych sportów

Protybetańscy demonstranci protestują 10 czerwca 2015 r. Przed hotelem Lausanne Palace, gdzie delegacja miasta kandydującego na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 przedstawia swoją kandydaturę członkom MKOl i prasie.  AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI (Źródło zdjęcia powinno brzmieć FABRICE COFFRINI/AFP za pośrednictwem Getty Images)
TKANINA COFFRINI/AFP za pośrednictwem Getty Images
10:44

Najbardziej prestiżowe instytucje sportowe na świecie rzuciły się w wir powrotu do normalności po dwóch latach panowania pandemii w 2022 r. – z pomocą najbardziej rażących łamaczy praw człowieka na świecie.

Rok rozpoczął się Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w 2022 r., które odbyły się po miesiącach, w których Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) pomagał Komunistycznej Partii Chin ukryć zniknięcie Peng Shuai, mistrza tenisa z Wimbledonu, który zaginął po oskarżeniu czołowego chińskiego działacza olimpijskiego o zgwałcenie jej. Peng pojawiła się ponownie na igrzyskach olimpijskich tylko po to, by twierdzić, że nigdy nie oskarżyła Zhang Gaoli, która przez lata kierowała operacjami olimpijskimi w Chinach, o gwałt i „nigdy nie zniknęła”. Rząd chiński wykorzystał igrzyska olimpijskie do zatuszowania trwającego ludobójstwa Ujgurów i innych grup etnicznych innych niż Han w okupowanym Turkiestanie Wschodnim.

Rok zakończył się, gdy FIFA, światowa organizacja piłkarska, oklaskiwała rząd Kataru za zorganizowanie tego, co uważa za najlepsze mistrzostwa świata w historii. Katar notorycznie łamie prawa człowieka swoich pracowników migrujących, a jego własny rząd przyznał się do setek zgonów pracowników podczas budowy obiektów mistrzostw świata – ale dopiero po rozpoczęciu turnieju. Podczas tegorocznego mundialu zginęło co najmniej trzech dziennikarzy.

To, co mogło być rokiem powrotu międzynarodowego sportu – zahamowanego przez chińską pandemię koronawirusa, co najlepiej widać  w ponurym stanie rzeczy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2021 r. – zamiast tego przejdzie do podręczników historii jako poparcie dla rażących naruszeń praw człowieka , moralna hańba.

Komunistyczna Partia Chin jest najbardziej na świecie gwałcicielem praw człowieka, prześladującym prawie każdą grupę demograficzną ludzi w kraju, z wyjątkiem zagorzałych chińskich komunistów Han. Najbardziej haniebną znaną zbrodnią jest ludobójstwo Ujgurów, których dopuszcza się na skalę przemysłową od co najmniej 2017 r. Partia Komunistyczna do dziś kontynuuje kampanię wymazywania ujgurskiej, kazachskiej, kirgiskiej i innych kultur innych niż Han we wschodnim Turkiestanie poprzez niszczenie meczetów, cmentarzy, centra i inne ważne przestrzenie kulturowe. Uwięziła aż trzy miliony ludzi w obozach koncentracyjnych, gdzie ocaleni twierdzą, że są bici, torturowani, indoktrynowani w kierunku komunizmu, zniewoleni, gwałceni zbiorowo i przymusowo sterylizowani, wśród innych przestępstw. Władze chińskie twierdzą, że obozy, które nazwano „ośrodkami szkolenia zawodowego”, zostały zlikwidowane, ale dochodzenia w sprawie praw człowieka ujawniły, że Chiny po prostu przewoziły ofiary obozów koncentracyjnych autobusami do fabryk w innych częściach kraju, gdzie pozostają zniewolone.

LONDYN, WIELKA BRYTANIA - 2022/07/31: Protestujący trzymają plakaty wyrażające ich opinię podczas demonstracji.  Ujgurzy i brytyjskie organizacje muzułmańskie zgromadziły się przed ambasadą Chin w Londynie, aby zaprotestować przeciwko zaangażowaniu chińskiego rządu w ciągłe łamanie praw człowieka wobec Ujgurów i innych mniejszości etnicznych.  (Zdjęcie autorstwa Thomasa Krycha/SOPA Images/LightRocket za pośrednictwem Getty Images)

Protestujący trzymają plakaty wyrażające swoją opinię podczas demonstracji. Ujgurzy i brytyjskie organizacje muzułmańskie zgromadziły się naprzeciwko ambasady Chin w Londynie, aby zaprotestować przeciwko zaangażowaniu chińskiego rządu w ciągłe łamanie praw człowieka wobec Ujgurów i innych mniejszości etnicznych (fot. Thomas Krych/SOPA Images/LightRocket via Getty Images).

MKOl i nadawcy, tacy jak NBC w Ameryce, zignorowali globalne protesty , aby uniemożliwić organizację igrzysk olimpijskich w takim kraju. Przywódcy MKOl rutynowo chwalili Chiny jako wzorowego gospodarza, a chińskie media propagandowe potępiały protestujących jako „ samolubnych ” za rzekome próby odmówienia sportowcom prawa do rywalizacji. Olimpiada w żaden sposób nie odniosła się do ludobójstwa, poza przedstawieniem rzekomo ujgurskiego sportowca podczas ceremonii otwarcia – który szybko zniknął po tym, jak Chiny wykorzystały ją, dopóki nie złożyła oświadczenia zaprzeczającego ludobójstwu.

Obowiązki gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zniweczył również trwający skandal wokół Peng Shuai. W listopadzie 2021 roku Peng opublikowała na swoich profilach w mediach społecznościowych długi post w stylu wyznania, w którym oskarża urzędnika olimpijskiego Zhanga Gaoli o zgwałcenie jej i zmuszenie do związku pozamałżeńskiego, który doprowadził ją do rozważenia samobójstwa. Post był wyświetlany zaledwie przez kilka minut, zanim chińscy cenzorzy go usunęli, ale użytkownicy zapisali zrzuty ekranu i udostępnili tłumaczenia postu. W międzyczasie Peng całkowicie zniknął z życia publicznego, w tym w mediach społecznościowych.

Zwolennicy chińskiej tenisistki Peng Shuai trzymają koszulki przed finałem kobiet na mistrzostwach tenisa Australian Open w Melbourne, Australia, sobota, 29 stycznia 2022 r. Peng, były gracz numer 1 w grze podwójnej, który zdobył tytuły na Wimbledonie i French Open, zniknął z widoku publicznego w listopadzie po tym, jak oskarżył byłego wysokiego rangą urzędnika chińskiego rządu, wicepremiera Zhanga Gaoliego, o napaść seksualną.

Kibice chińskiej tenisistki Peng Shuai trzymają koszulki przed finałem kobiet podczas mistrzostw tenisa Australian Open w Melbourne, Australia, sobota, 29 stycznia 2022 r. (Tertius Pickard/AP).

Kiedy pojawiła się ponownie, Peng stała się zagorzałą cheerleaderką Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Pojawiała się w pierwszym rzędzie na imprezach sportów zimowych, które nawet ona przyznała, że ​​wcześniej nie interesowała się ani nie w pełni rozumiała. Nalegała : „Nigdy nie zniknęła” i twierdziła, że ​​nigdy nie oskarżyła nikogo o gwałt Przed jej występami na igrzyskach olimpijskich przedstawiciele MKOl opublikowali zdjęcia rzekomo przedstawiające rozmowy wideo, które prowadzili z Peng, aby udowodnić jej bezpieczeństwo, broniąc w ten sposób reputacji Komunistycznej Partii Chin.

Naruszenia praw człowieka w Chinach nie były jedynymi haniebnymi wydarzeniami Igrzysk Olimpijskich w Pekinie – sportowcy twierdzili, że byli źle karmieni i przypadkowo zmuszani do obozów kwarantanny z niewielką ilością informacji – ale bezmyślne lekceważenie podstawowych praw obywatelskich stało się teraz znakiem rozpoznawczym MKOl .

FIFA sama sobie zadała podobne rany podczas Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku. W 2020 roku Departament Sprawiedliwości USA oskarżył FIFA, notorycznie jedną z najbardziej skorumpowanych organizacji na świecie, o przyjmowanie łapówek w zamian za umożliwienie Katarowi zostania pierwszym krajem Bliskiego Wschodu, który będzie gospodarzem turnieju. Pomysł od samego początku napotykał poważne problemy, przede wszystkim niebezpieczne letnie temperatury w Katarze, które w przeciętny letni dzień sięgały nawet 105ºF FIFA ominęła ten problem, przesuwając turniej na listopad, ale potem zakłóciła roczne harmonogramy najlepszych piłkarzy świata, przyzwyczajonych do rozgrywania mundialu w lipcu.

Naruszenia praw człowieka szybko stały się problemem w Katarze na dwa sposoby: rażące nadużycia pracowników migrujących, w dużej mierze pozbawionych prawa do pozwania w przypadku niewypłacania przez pracodawców lub narażania ich życia na niebezpieczeństwo, oraz fundamentalistyczny  system prawny szariatu , który w dużej mierze odmawia kobietom podstawowych praw człowieka i surowo karze każdego podejrzanego o homoseksualizm lub inne działania lub warunki uznane za  haram . Na krótko przed rozpoczęciem mundialu w exposé opublikowanym przez brytyjską gazetę  i ujawniono zeznania mężczyzn, którzy twierdzili, że przedstawiciele Kataru uwięzili ich w sytuacjach, w których zostali oskarżeni o bycie gejami. Jeden z mężczyzn powiedział, że katarska policja dokonała na nim zbiorowego gwałtu w pokoju hotelowym, zanim aresztowała go za homoseksualizm.

Przez lata Katar zaprzeczał, jakoby jakikolwiek pracownik ucierpiał przy budowie stadionów, hoteli i innych obiektów na Mistrzostwa Świata. Pod koniec listopada, tydzień po rozpoczęciu turnieju, Hassan al-Thawadi, szef katarskiego Najwyższego Komitetu ds. Dostaw i Dziedzictwa, który odpowiada za przygotowania do mistrzostw świata, mimochodem przyznał , że przy budowie mundialu zginęło nawet 500 osób. infrastruktura. Nawet ta liczba, choć wyższa niż trzy, do których wcześniej przyznał się Katar, była znacznie niższa niż 15 021 zabitych, według danych Amnesty International w 2021 roku.

Surowy zakaz przez rząd Kataru dotyczący ikonografii LGBT lub w ogóle tożsamości gejowskiej uniemożliwił zachodnim graczom noszenie tęczowych opasek i spowodował, że urzędnicy manipulowali próbującymi protestować podczas wydarzeń. Najbardziej znanym z tych przypadków była próba założenia przez amerykańskiego dziennikarza Granta Wahla koszulki pro-LGBT na stadion piłkarski, co doprowadziło do jego wydalenia. 48-latek zmarł nagle kilka dni później.

AL RAYYAN, KATAR - 21 LISTOPADA: Dziennikarz Grant Wahl (po prawej) pracuje w FIFA Media Center przed meczem grupy B FIFA World Cup Qatar 2022 pomiędzy Walią a USMNT na stadionie Ahmad Bin Ali 21 listopada 2022 r. w Al Rayyan, Katar.  Wcześniej został zatrzymany przez ochronę stadionu za noszenie tęczowej koszulki, zanim pozwolono mu wejść na stadion.  (Zdjęcie: Doug Zimmerman/ISI Photos/Getty Images)

Dziennikarz Grant Wahl (po prawej) pracuje w FIFA Media Center przed meczem grupy B FIFA World Cup Qatar 2022 pomiędzy Walią a USMNT na stadionie Ahmad Bin Ali, 21 listopada 2022 r., Al Rayyan, Katar. Wcześniej został zatrzymany przez ochronę stadionu za noszenie tęczowej koszulki, zanim pozwolono mu wejść na stadion (fot. Doug Zimmerman/ISI Photos/Getty Images).

Do Wahla dołączyło dwóch innych dziennikarzy, brytyjski producent Roger Pearce i katarski fotograf Khalid al-Misslam, którzy zginęli na mundialu. FIFA otworzyła księgi kondolencyjne w centrach medialnych dla mężczyzn.

Niektóre nadużycia miały miejsce dopiero w odpowiedzi na pojawienie się ikonografii LGBT. Jedna grupa fanów piłki nożnej z Pernambuco w Brazylii została zaatakowana przez katarskich urzędników za wymachiwanie flagą państwową z tęczą, słońcem i krzyżem. Flaga Pernambuco nie ma związku z ruchem LGBT, ale wydaje się, że tęcza zdezorientowała lokalnych urzędników.

Mistrzostwa Świata zakończyły się ostatnim upokorzeniem uczestników – dziwacznym spektaklem powszechnie znienawidzonego szefa kuchni Nusreta Gökçe, znanego jako „Salt Bae” za używanie soli w jedzeniu, wtargnięcie na boisko, dokuczanie zwycięskiej argentyńskiej drużynie piłkarskiej i podniesienie trofeum – doprowadziło to do wewnętrznego dochodzenia FIFA w celu ustalenia, kto pozwolił mu zakłócić uroczystości. Gökçe również jest otwartym zwolennikiem niektórych z najbardziej brutalnych reżimów socjalistycznych na świecie, kiedyś szczycił się obsługą wenezuelskiego socjalistycznego dyktatora Nicolása Maduro w jednej ze swoich restauracji.

Podczas gdy Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata przyćmiewają wszystkie inne wydarzenia sportowe w tym roku pod względem wielkości i znaczenia, miriady mniejszych nadużyć nękają międzynarodowy świat sportu, najbardziej widoczny w tenisie – gdzie różne okoliczności polityczne zbiegły się, by podać w wątpliwość zasadność czterech Wielkich Igrzysk Olimpijskich. Mistrzowie slamu po stronie mężczyzn.

Novak Djokovic, jeden z najlepszych graczy w historii, został wykluczony z dwóch z czterech turniejów Wielkiego Szlema za niespożycie chińskiej szczepionki na koronawirusa. Djokovic nie mógł zagrać w Australian Open w styczniu po tym, jak rząd radykalnie cofnął wizę, którą wydali mu z powodu jego nieszczepionego statusu – po uwięzieniu go w areszcie dla migrantów. Djokovic opuścił także US Open z powodu zakazu legalnego wjazdu do kraju przez lewicowego prezydenta Joe Bidena dla niektórych nieszczepionych obcokrajowców.

Trzeci Wielki Szlem, Wimbledon, zakazał rosyjskim i białoruskim graczom udziału w pozornym pokazie solidarności z Ukrainą – uniemożliwiając udział dwóm z obecnych dziesięciu najlepszych mężczyzn, Daniilowi ​​Miedwiediewowi i Andriejowi Rublowowi. Decyzja wydawała się szczególnie okrutna Rublowowi, który otwarcie protestował przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę, zanim zakazano mu grania na inwazji Rosji na Ukrainę.

Wimbledon był również gospodarzem nadużyć niezwiązanych z wojną na Ukrainie popełnionych przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa – protestującego w koszulce z napisem „Gdzie jest Peng Shuai?” został wyrzucony z finału gry pojedynczej mężczyzn. Protestującego, później ujawnionego jako australijski działacz anty-chińskiego komunizmu Drew Pavlou, można było zobaczyć w transmisjach telewizyjnych amerykańskiego Wimbledonu, jak został zepchnięty ze schodów, ale urzędnicy Wimbledonu zaprzeczyli, że to się kiedykolwiek wydarzyło i twierdzili, że ochrona działała jedynie w celu usunięcia uciążliwej publiczności członek.

Bez wielkich imprez międzynarodowych na poziomie igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata zaplanowanych na 2023 rok, świat sportu ma szansę na poprawę fatalnego wyniku z 2022 roku. Jednak najgorsze z tych wykroczeń – gloryfikowanie represyjnych reżimów, nadużywanie praw kibiców, sportowców i pracowników – nie skutkowało żadnymi głośnymi zwolnieniami ani przeprosinami, pozostawiając niewielką nadzieję na zmiany na najwyższych szczeblach sportu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Opieka społeczna wielkiego rządu wypiera korzystne zachowania społeczne

John Joseph „Black Jack” Pershing- Pięcio /sześcio, gwiazdkowy generał armii amerykańskiej.